Dynamika czasów zmienia narzêdzia i sposób naszej pracy w nieznanym dot±d tempie. Dotyczy to tak¿e pracy studentów, ich nauczycieli i projektantów architektury.
Do XIX w. rêkodzie³o stanowi³o „naturalne otoczenie” cz³owieka. Wiara w to, ¿e piêkno tworz± idee i praca r±k ludzkich towarzyszy³a W. Morrisowi i ruchowi Arts&Crafts, twórcom Bauhausu i innych o¶rodków artystycznych, które do dzi¶ inspiruj± twórców wzornictwa przemys³owego i architektów. Skupienie siê na pracy r±k, na detalu, na wyczuciu materia³u, a tak¿e rzetelne studia form, tak¿e tych historycznych, stanowi³y istotê edukacji projektowej. Wspó³cze¶nie praca nauczyciela i studenta, zmienia siê na komputery, coraz doskonalsze programy i technologie otwieraj± w³a¶ciwie nieograniczone mo¿liwo¶ci. Dzi¶ zajêcia z liternictwa wydaj± siê byæ anachronizmem, skoro z komputera jeste¶my w stanie wygenerowaæ dowolne czcionki, mo¿emy wybraæ oprawê, t³o, proporcje czy ustawiæ kompozycjê. Proces edukacji zdecydowanie przy¶piesza i to dobrze. Trudno wymagaæ od studenta wielogodzinnego, rêcznego wykre¶lania form, graficznej oprawy tuszami, czy akwarelami.
Warto jednak zadaæ sobie pytania, czy ³atwo¶æ z jak± dzi¶ generujemy obraz nie odziera nas z jako¶ci i precyzji naszego my¶lenia projektowego? Czy ³atwo¶æ projektowania w dowolnie wielkiej skali nie sprawia, ¿e stajemy siê niezdolni do percepcji proporcji, formy i jako¶ci detalu achitektonicznego? Celem wystawy nie jest odpowied¼ na którekolwiek z nich.
Przedstawiamy Pañstwu, historyczne (dzi¶ ju¿ mo¿emy tak powiedzieæ) prace studentów I roku, z prze³omu lat 50-tych i 60-tych XX w. wykonanych w Katedrze Historii i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Gdañskiej. S± to æwiczenia wprowadzaj±ce, które student wykonywa³ zaraz na pocz±tku swej architektonicznej edukacji. Pokazujemy zarówno studium liternictwa, kompozycji na p³aszczy¼nie jak i wstêpu do projektowania trójwymiarowych form u¿ytkowych i abstrakcyjnych. Jednocze¶nie te¿ studenci wykonywali prace studialne obiektów historycznych oraz detalu historycznego, ³±cz±ce w sobie zadania nauki form i proporcji oraz rysunkowych technik prezentacyjnych.
Liczymy, ¿e prace te wywo³aj± u Pañstwa ¿yczliwe my¶li a rado¶æ obcowania z tymi rêkodzie³ami zachêci do refleksji o tym jak powinni¶my uczyæ siê piêkna.
dr in¿. arch. Bartosz Macikowski