TEMATY TRENDOWATE | debata

PPNT GDYNIA | sala morska 10.07 Godz: 18:00 - 20:00

TEMATY TRENDOWATE – MIASTO+.URBANISTYCZNIE. SOCJOLOGICZNIE. KULTURALNIE.

Gdyby ka¿dy z nas mia³ zaprojektowaæ sobie miasto – jakie by ono by³o? Czy miasto poddaje siê wp³ywowi projektanta, czy ma swoje zdanie na temat tego, czym byæ, a czym nie? Kolejne spotkanie z cyklu odbywa siê w ramach Gdynia Design Days.

ZAPROSZENI GO¦CIE:

mgr in¿. arch. Jan Ko³odziej
urbanista
Natalia Cyrzan
Instytut Kultury Miejskiej w Gdañsku
Martyna Obarska
antropolo¿ka
dr Marta Flisykowska
autorka cyklu TEMATY TRENDowate i moderator dyskusji

Miasto jest jak ¿ywy organizm. Z jednej strony mo¿na przewidzieæ, jak bêdzie siê rozwija³o i jak funkcjonowaæ bêd± poszczególne jego sk³adowe. Z drugiej za¶ w pewnych sytuacjach jego reakcje mog± okazaæ siê nieoczekiwane i zaskakuj±ce. Urbani¶ci i socjologowie mog± zaprojektowaæ miasto wed³ug sprawdzonych wzorców. Wzorce te mog± siê przyj±æ. Mog± te¿ jednak zostaæ odrzucone, zupe³nie jak wtedy, gdy organizm odrzuca obcy organ.

W niektórych europejskich stolicach, np. w Londynie i Berlinie, nie powiod³y siê próby zasymilowania spo³eczno¶ci emigrantów. Mimo, ¿e planowano inaczej, powsta³y monokulturowe getta. W krajach skandynawskich z kolei projektowane i budowane s± osiedla, które mieszkañcy natychmiast akceptuj±. Postrzegane s± one jako doskona³e miejsce do ¿ycia. Podobna rzecz ma siê z Gdyni±. Mieszkañcy Gdyni uwa¿aj± swoje miasto za najlepsze miejsce do ¿ycia. Co powoduje, ¿e tak w³a¶nie s±dz±?

Miasto nie istnieje w oderwaniu od mieszkañców. Ka¿dy cz³onek miejskiej spo³eczno¶ci nakre¶li jego odmienny obraz, poniewa¿ ka¿dy inaczej postrzega miejsk± rzeczywisto¶æ. Pewne elementy przestrzeni uznajemy za swoje. Widzimy je, bo s± czê¶ci± naszego codziennego ¿ycia, u¿ywamy ich lub to one maj± na nas wp³yw. Innych nie zauwa¿amy i nie zapamiêtujemy. Nie istniej± dla nas, bo nie nale¿± do „naszego ¶wiata”, nawet je¶li s± tu¿ obok, na s±siedniej ulicy.

Je¶li zapytamy ka¿dego mieszkañca z osobna, jak zaaran¿owa³by miejsk± przestrzeñ, by by³a zgodna z jego wizj± miasta idealnego, z pewno¶ci± otrzymamy wiele ró¿ni±cych siê od siebie projektów. Ich kszta³t i charakter zale¿eæ bêdzie od wieku autora, jego pozycji spo³ecznej, wykszta³cenia, wykonywanego zawodu, sposobu spêdzania wolnego czasu. Nie bez znaczenia bêd± tu równie¿ aspekty kulturowe.

O takie w³a¶nie projekty zapytamy go¶ci siódmej edycji TEMATÓW TRENDowatych. Do dyskusji zaprosili¶my troje, rzec mo¿na, specjalistów od miasta, zajmuj±cych siê ró¿nymi aspektami miejsko¶ci. Urbanista, antropolo¿ka i animatorka kultury poproszeni zostan± o nakre¶lenie obrazu miasta wed³ug w³asnego, unikalnego projektu.

To bêd± nietypowe TEMATY TRENDowate. Tym razem nie wk³adamy kij w mrowisko. Nie szukamy antagonizmów. Nie spieramy siê. Nawet je¶li bowiem wizje naszych go¶ci bêd± diametralnie ró¿niæ siê, finalnie i tak musz± wspó³istnieæ. Miasto, nawet zaprojektowane, pozostaje ¿yw± tkank±. Wiele czynników musi w nim wspó³graæ, by powsta³ prawid³owo funkcjonuj±cy, zdrowy miejski organizm.

Zapraszamy 10 lipca o godz. 18.00 do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wstêp wolny.

Organizatorem spotkañ TEMATY TRENDowate jest Centrum Designu Gdynia – innowacyjna inicjatywa Miasta Gdyni, dzia³aj±ca od 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mie¶cie, na Pomorzu i w regionie Morza Ba³tyckiego. G³ówne dzia³ania: promocja polskich projektantów na rynku krajowym i zagranicznym, propagowanie wspó³pracy pomiêdzy przedsiêbiorcami i projektantami, integracja ¶rodowiska naukowego z biznesowym, wsparcie dzia³añ edukacyjnych, dzia³ania w przestrzeni publicznej Gdyni.

ZAPROSZENI GO¦CIE:

Jan Ko³odziej –  pracownik Referatu Estetyzacji Miasta Wydzia³u Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzêdu Miejskiego w Gdañsku, gdzie zrealizowa³ projekt Ogarna 2.0. Absolwent Wydzia³u Architektury Politechniki Gdañskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka (dyplom u dr hab. Piotra Lorensa). Uczestnik ponad stu wydarzeñ i festiwali o tematyce streetartowej. Prelegent i organizator konferencji, seminariów i warsztatów na temat planowania i organizowania przestrzeni miejskiej, z naciskiem na zagadnienia sztuki i estetyki. Autor indywidualnych projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, opuszczonych budynkach i zdegradowanych terenach poprzemys³owych na obszarze ca³ej Polski oraz na Ukrainie, w Czechach, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii. Stara siê ³±czyæ edukacjê z dzia³aniami artystycznymi, by odkrywaæ miasto i wnosiæ do niego nowe jako¶ci.

Natalia Cyrzan – organizatorka wydarzeñ kulturalnych i artystycznych, g³ównie w przestrzeni miejskiej. Kierownik projektów w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdañsku. Koordynatorka Streetwaves, Narracji i wielu innych mniejszych i wiêkszych projektów animuj±cych gdañsk± przestrzeñ kulturaln±. Wcze¶niej zwi±zana m.in. z Nadba³tyckim Centrum Kultury, Instytutem Sztuki Wyspa i Gdañskim Teatrem Szekspirowskim. Za³o¿ycielka i prezeska Fundacji Super Same – Siostrzane Inicjatywy Kulturalne. Ostatnio wnika g³êboko w dziedzinê Animal Studies.

Martyna Obarska – antropolo¿ka, autorka ksi±¿ki o warszawskiej dzielnicy socrealistycznej"MDM – miêdzy utopi± a codzienno¶ci±" (2010) oraz redaktorka tomu "Miasto na ¿±danie" (2014). Redaktorka "Magazynu Miasta", w którym propaguje wiedzê o przemianie polskich i zagranicznych miast nie tylko w¶ród specjalistów miejskich, ale tak¿e urzêdników z ca³ej Polski. Zwi±zana z Res Publik± Now±. Stale wspó³pracuje z Futu Paper. Miastem zajmuje siê teoretycznie i praktycznie. Przygl±da siê przemianom miast w Europie ¦rodkowo-Wschodniej, zw³aszcza w Czechach i na S³owacji.

⟨ powrót do listy