WSPÓLNE MIEJSCE / COMMON GROUND

Terminal Designu, Plac Kaszubski 05.07 - 13.07 Godz: 10:00 - 20:00

Kurator: Jakub Szczêsny

Jednym z pozytywnych efektów globalizacji jest mo¿liwo¶æ konfrontowania problemów i szukania przyk³adów dobrych praktyk w miejscach geograficznie odleg³ych, ale bliskich, je¶li chodzi o sytuacjê ¿yj±cych w nich ludzi. £±cz± nas uniwersalne ograniczenia, które odczuwamy w naszych lokalno¶ciach jako efekty procesów makroekonomicznych i kulturowych. Wspó³czesna wszechobecno¶æ informacji powoduje wra¿enie chaosu, ale jednocze¶nie u³atwia zatarcie granic miêdzy dyscyplinami i lud¼mi, którym ³atwiej jest wp³ywaæ na w³asne otoczenie staj±c siê projektantami i wykonawcami pozytywnych przemian, bez ogl±dania siê na hierarchiczne I zawodowe granice wyznaczane przed er± internetu.

 

Przemiany te dotycz± g³ównie sfery wspólnotowej, a zw³aszcza funkcjonowania grup ludzi w granicach danych przestrzeni, dlatego czê¶æ fizyczna i wizualna takich projektów jest mniej wa¿na, ni¿ stwarzane od nowa lub modyfikowane zasady wspó³dzia³ania. Celem naszej wystawy jest pokazanie w pierwszej kolejno¶ci celów, procesów i strategii s³u¿±cych polepszeniu jako¶ci ¿ycia spo³eczno¶ci z ró¿nych rejonów geograficznych, dlatego formy interesuj± nas dopiero w drugiej kolejno¶ci. W koñcu design to dzie³o tworzenia lepszej rzeczywisto¶ci, gdzie piêkno jest porz±dan±, ale nie jedyn± pochodn±!

 

O kuratorze:

 

Wspó³za³o¿yciel Grupy Projektowej Centrala zajmuj±cej siê interdyscyplinarnymi projektami miejskimi. Interesuje go dzia³anie w przestrzeni publicznej zwi±zane z kontekstem socjologicznym i historycznym, dlatego chêtnie projektuje w lokalizacjach obci±¿onych z konfliktami o pod³o¿u etnicznym i ekonomicznym na Bliskim Wschodzie, Australii Zachodniej i w Brazylii. Na drugim biegunie jego zainteresowañ znajduje siê prywatno¶æ i ¶rodowisko mieszkalne cz³owieka, st±d woli pracowaæ z jednostkami i ma³ymi grupami odbiorców, ni¿ z radami nadzorczymi przedsiêbiorstw. Uwa¿a architekturê za formê synchronizacji przestrzeni z lud¼mi i ¶wiatem o¿ywionym, nie ograniczaj±c roli architekta do bycia budowniczym. Jego projekt pt. Dom Kereta zosta³ w³±czony do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Mieszka w Warszawie.

⟨ powrót do listy